Problémy s chrbticou sú novodobým civilizačným ochorením. Až polovicu pacientov v Handlovej na rehabilitácii trápi práve chrbtica
27.10.2020
Pacientov s problémami s chrbticou každým rokom pribúda. Je to spôsobené dnešným konzumným spôsobom života. Ochorenia chrbtice je možné už dnes považovať za civilizačné ochorenie. Odborníci z Fyziatricko-rehabilitačného oddelenia Nemocnice AGEL Handlová priznávajú, že okrem pacientov, ktorí ich navštevujú kvôli rehabilitácií po úrazoch, operáciách, takmer rovnako veľkú skupinu tvoria tí, ktorých trápi chrbtica.
,Polovicu našich klientov tvoria pacienti s problémami s chrbticou. Väčšina mužov má problémy s L – S chrbticou a väčšina žien s C-TH chrbticou. Začínajú sa prejavovať v strednom veku,“ hovorí Mgr. Katarína Klátiková z Fyziatricko-rehabilitačného oddelenia Nemocnice AGEL Handlová. Naša chrbtica roky slúži bez výraznejších vonkajších prejavov, znáša naše zlé držanie tela, sedavé zamestnanie, dvíhanie ťažkých bremien, nesprávne pohybové návyky a málo, alebo vôbec žiadny pravidelný šport. Všetky tieto nesprávne pohybové stereotypy zaťažujú chrbticu, ale aj oslabené svaly hlbokého stabilizačného systému.
A potom sa začnú tieto roky prejavovať. Najprv občasnými bolesťami, ktorým nepripisujeme význam, neskôr pravidelnými problémami, až to dospeje do štádia chronickej neznesiteľnej bolesti. Väčšina pacientov v prvých dvoch fázach odborníka nenavštívi, pomáha si liekmi, bolesti ignoruje. Čo však môžeme urobiť preto, aby sa diagnóza bolesti chrbtice netýkala aj nás?
,,Správne vypracované pohybové stereotypy bez svalových nerovnováh sú jedným z hlavných predpokladov nášho zdravia. Pravidelné a správne vykonávané cvičenie vedie k správnemu fungovaniu a tým predchádzaniu problémov s chrbticou. Podľa dr. Pavla Švejcara si môžeme chrbticu predstaviť ako stĺpec stavcov prepojených veľkým množstvom kĺbov. Pre ich optimálnu funkciu je dôležité, aby každý z tých kĺbov bol neustále zacentrovaný. V praxi to znamená, že svaly celého tela svojou súhrou zabezpečujú, aby výsledná sila, ktorá na kĺb pôsobí, prechádzala jeho osou,“ stručne vysvetľuje podstatu činnosti chrbtice odborníčka. V prípade vážnych ťažkostí netreba váhať a čo najskôr vyhľadať odborníkov – lekárov, fyzioterapeutov.
Tí najprv urobia podrobné vyšetrenie a navrhnú spôsob liečby, najčastejšie je to pravidelné a precízne cvičenie pod dohľadom odborníka. Dôležitý pri cvičení je individuálny prístup fyzioterapeuta k pacientovi. ,,Poznáme rôzne metodiky, ktoré môžeme použiť u pacientov s problémami s chrbticou. Či už metodiku podľa Robina MCkenziho pri herniách disku, či Brugerov koncept pri funkčnom ochorení pohybového systému, ktorý vytvoril tzv. model ozubených kolies. Môžeme použiť metódu špirálnej stabilizácie chrbtice, tzv. SM systém, môžeme sa zamerať na hlboký stabilizačný systém. Svaly hlbokého stabilizačného systému predstavujú svalovú súhru, ktorá zabezpečuje stabilizáciu – spevnenie chrbtice počas každého pohybu tela. Hlboký stabilizačný systém plní významnú úlohu v ochrane chrbtice proti pôsobiacim silám, záťaži a náporom na štruktúry chrbtice,“ objasňuje Mgr. Klátiková. A neobišla ani aktuálnu dobu a fakt, že veľa ľudí pracuje z domu. Aj počas home office sa musia pre správne fungovanie chrbtice dodržiavať určité podmienky. ,,Dôležitá je škola chrbta. Správne nastavenie stoličky, stola a PC, dodržiavanie zásad pri sedení. Netreba sedieť dlhšiu dobu v jednej polohe, trochu si medzi prácou pocvičiť,“ dodáva fyzioterapeutka. Podľa odhadov až 90 % populácie trpí v rôznom období života bolesťami chrbtice. Len v handlovskej nemocnici vlani liečili vyše 3700 pacientov s touto diagnózou. Vek najmladšieho dospelého pacienta je 19 rokov, no výnimkou nie sú ani deti so skoliózou či chybným držaním tela. Najpočetnejšou vekovou skupinou sú pacienti od 30 do 65 rokov.
SpäťKontakt pre médiá
Kontakt neslúži na objednávanie pacientov na vyšetrenie, očkovanie, testovanie a zasielanie výsledkov vyšetrení.
Kontakty na všetky spoločnosti a zdravotnícke zariadenia Skupiny AGEL nájdete v zozname spločností Skupiny AGEL