„Po kúpaní v bazéne, jazere či termálnej vode zhoďte mokré plavky a dôkladne sa osprchujte,“ radí urologička

2.6.2022

Po uvoľnení opatrení po skončení pandémie covid-19 sa opätovne rozbehli a obnovili svoju činnosť wellnesy, plavecké výcviky pre deti, kúpele, rôzne termálne strediská. Čo z pohľadu urológa je z pohľadu návštevníkov takýchto verejných vôd dôležité? Môžu sa vo vode prenášať baktérie spôsobujúce urologické zápaly a ako sa pred nimi chrániť?

,,Vo všeobecnosti sa kúpanie vo verejných vodách považuje za rizikové z hľadiska rozvoja vzniku infekcií močových a pohlavných ciest. Samozrejme, za dodržania správnych zásad a opatrení je riziko minimálne,“ hovorí MUDr. Viola Filipovičová, urologička Nemocnice AGEL Handlová. ,,Baktérie spôsobujúce infekcie sú častejšie v termálnych teplých vodách, umelé vodné plochy  majú výhodu, že voda je chladnejšia, nevýhodou je ale väčšie riziko výskytu siníc a iných mikroorganizmov. Voda v bazénoch na kúpaliskách by mala byť pravidelne sledovaná a ošetrovaná. Problém nastáva pri preplnení bazénu väčším množstvom ľudí,“ vysvetľuje odborníčka.

Faktory, ktoré zvyšujú riziko nakazenia sú príliš chladná voda, prievan, sedenie na studenom povrchu. ,,Veľké problémy robí zvyk ponechať si mokré plavky na sebe, čo vytvára ideálne prostredie pre množenie sa baktérií.  Častejšie bývajú infekciou postihnuté ženy, vzhľadom ku kratšej močovej trubici a blízkosti pošvy a konečníka k vonkajšiemu ústiu močovej trubice. Náchylnejší na ochorenie sú diabetici, osoby so zníženou imunitou alebo s nízkou úrovňou hygieny,“ hovorí MUDr. Filipovičová.

Termálna voda nie je chlórovaná, preto sa v nej choroboplodné zárodky dokážu rýchlo množiť.  Kúpanie v prírodnom jazere  so sebou prináša riziko kontaktu s rôznymi choroboplodnými zárodkami a inými mikroorganizmami.  Z jej dlhoročných skúseností vyplýva, že u žien sa prejavujú nákazy ako zápaly močového mechúra, močovej trubice, často združené s gynekologickými zápalmi. U mužov najčastejšie ide o zápaly predkožky, prostaty, prípadne semenníkov.  V prípade, ak sa ochorenie nezachytí včas, môžu sa rozvinúť zápaly obličiek,  prípadne ochorenia majú zdĺhavejší a komplikovaný priebeh,“ hovorí z praxe skúsená urologička a zároveň hovorí aj ako sa urologické nákazy liečia.

,,Štandardom u infekcií močových ciest je vyšetrenie moču s následnou cielenou antibiotickou liečbou. Liečba zápalov predkožky spočíva aj v doplnkovej lokálnej liečbe. Častá je liečba pridružených gynekologických zápalov u žien,“ dodáva MUDr. Filipovičová s tým, že najlepšou prevenciou je po každom kúpaní sa dôkladne osprchovať čistou vodou a prezliecť sa z mokrých plaviek do suchých, vhodné je aj použitie antibakteriálneho mydla.