Prehriatie je pre seniorov rovnako nebezpečné ako infarkt: Viete, ako v tejto situácii postupovať?
18.7.2024
Leto a vysoké teploty nás všetkých vyháňajú z vyhriatych domov a kancelárii von. Väčšinu času tak trávime v bazéne, pri mori alebo na výletoch. Okrem ochrany SPF a správneho oblečenia je dôležitý aj pitný režim a pokrývka hlavy. Len tak sa dokážeme vyhnúť rôznym problémom, vrátane tých zdravotných. Aktuálne extrémne horúčavy okrem pôžitku z leta, tepla a oddychu hrozia aj nebezpečenstvom úpalu. Špeciálne u staršej generácie a seniorov je prehriatie organizmu mimoriadne nebezpečné. Bližšie informácie k tejto téme poskytla primárka oddelenia dlhodobo chorých Nemocnice AGEL Handlová MUDr. Miriam Kvostková.
Kým pre väčšinu populácie je leto najpozitívnejšou časťou roka, seniori musia byť zvlášť obozretní. Kombinácia vysokých denných teplôt, vyššieho veku a s ním súvisiacich diagnóz totiž môže mať fatálne dôsledky. „V prípade seniorov aj obyčajný pocit veľkého tepla môže skončiť prehriatím organizmu v podobe úpalu. Mnohí si to vôbec neuvedomujú, ale úpal je v prípade starších ľudí nebezpečný rovnako ako infarkt. Zaujímavosťou pre mnohých je, že s úpalom sa nespája spálenie. To znamená, že ho pacient môže mať aj vtedy, ak je jeho pokožka úplne bledá,“ upozorňuje primárka oddelenia dlhodobo chorých Nemocnice AGEL Handlová MUDr. Miriam Kvostková s tým, že v letnom období pravidelne prijímajú pacientov s touto diagnózou, ktorí teplo, jednoducho, podcenili. Ničím výnimočným nie sú ani kolapsy z tepla. „Telesná teplota sa môže zvýšiť nielen ako dôsledok jednorazového nechráneného pobytu na slnku, ale aj postupne, keď je senior vystavený vyšším teplotám niekoľko dní po sebe. Môže pritom ísť o život ohrozujúci stav. Prejavuje sa horúčkou, červenou, horúcou a suchou pokožkou, závratmi, rýchlym pulzom, bolesťami hlavy, nevoľnosťou, objaviť sa môže aj zvracanie, zmätočné správanie, letargia či omdlievanie. V takejto situácii je dôležité, aby v týchto horúcich dňoch senior nebol odkázaný iba sám na seba. Príznaky totiž môže podceniť a následne nemusí byť schopný si sám pomôcť,“ upozorňuje odborníčka.
Úpal sa spravidla prejaví okamžite. „Prehriatie organizmu môže skomplikovať ochorenia srdcovocievneho a pľúcneho systému, taktiež u pacientov s cukrovkou môže dôjsť rýchlo k dehydratácii, čo potom vedie ku zhoršeniu obličkových funkcií a vysoké teploty neprospievajú ani pacientom s neurologickými ochoreniami. Proti úpalu treba bojovať čo najrýchlejšie a organizmus je potrebné schladiť. Prvá pomoc je čo najrýchlejšie sa presunúť do chládku, ideálne do vnútra, kde je možnosť ľahnúť si a napiť sa studenej vody. Treba piť dostatočné množstvo tekutín, umyť sa chladnou vodou alebo studenými obkladmi. Tie sa prikladajú na hlavu, krk a slabiny. Správna liečba by mala zaistiť zlepšenie do 30 – 40 minút. Ak je zle aj po dlhšej dobe, je nutné bezodkladne navštíviť lekára,“ dodáva MUDr. Kvostková.
SpäťKontakt pre médiá
Mgr. Eva Peterová
hovorkyňa AGEL SK
[email protected]
Kontakt neslúži na objednávanie pacientov na vyšetrenie, očkovanie, testovanie a zasielanie výsledkov vyšetrení.
Kontakty na všetky spoločnosti a zdravotnícke zariadenia Skupiny AGEL nájdete v zozname spločností Skupiny AGEL