Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

046 / 5192 777

O nemocnici

Vyberáte školskú tašku a prezuvky? Na toto si dajte pozor

5.8.2024

Hoci sú prázdniny ešte len v polovici, mnohí rodičia už riešia dilemu, podľa akých kritérií vybrať deťom správnu školskú tašku a prezuvky. Aj keď malí školáci si potrpia skôr na to, ako školské pomôcky vyzerajú, najdôležitejšie je, aby boli vyhovujúce zo zdravotného hľadiska.

Školská taška by podľa odborníkov mala spĺňať zdravotné, funkčné i bezpečnostné kritériá. „Pri výbere tašky pozeráme v prvom rade na jej hmotnosť. Tá by u mladších žiakov mala byť do 1 200 g. Je dôležité skontrolovať aj výstuže a materiál, a to najmä z dôvodu, aby nízka váha nebola na úkor kvality. Pravidlom je, že taška by nemala presahovať desatinu hmotnosti žiaka,“ hovorí Mgr. Katarína Klátiková, vedúca fyzioterapeutka oddelenia fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie Nemocnice AGEL Handlová.

Zadná časť tašky má byť pevná, vystužená a anatomicky tvarovaná. Ramenné popruhy by mali byť široké 4 – 5 cm a obalené mäkkou výstužou. Spodný okraj tašky má siahať po panvové kosti a vrchný po ramennú kľúčnu kosť. Vhodné sú aj aktovky vybavené prídavnými popruhmi v oblasti hrudníka a pása. „Rodičia by mali dbať o to, aby ramenné popruhy neboli príliš dlhé, povolené. Zjednodušene, ak taška neprilieha k chrbtu, ale visí, podporuje to zaguľatenie hrudnej chrbtice a predsun hlavy. Nevhodné sú aj tašky cez jedno rameno, pretože spôsobujú nerovnomerné zaťaženie vyvíjajúceho sa chrbta, čo má za následok skoliózu. U starších detí, ktoré nosia ťažšie učebnice, je vhodnou alternatívou taška na kolieskach. Určite však treba deti upozorniť, aby pri ťahaní striedali ruky,“ vysvetľuje odborníčka.

Každodennou potrebou školákov sú aj prezuvky. Detská obuv by podľa fyzioterapeutky mala byť vyrobená z prírodných materiálov, mala by mať správnu veľkosť s dostatočným priestorom pre prsty a anatomicky tvarovanú stielku. „U menších detí je vhodná aj pracka okolo členka. Obuv odporúčam vyberať v zdravotníckych potrebách, pretože najvhodnejšou na detskú nohu je obuv s tvarovanou vložkou. Je potrebné kontrolovať prezuvky aj počas školského roka a v prípade opotrebenia alebo pri raste nohy obuv vymeniť. Školské prezuvky majú deti na nohách celé hodiny, treba teda myslieť na to, že sú veľmi dôležité nielen pre vývin samotnej detskej nohy, ale aj pre vývoj chrbtice,“ dodáva Mgr. Klátiková.

Späť