Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

046 / 5192 777

O nemocnici

Moderné rehabilitačné oddelenie handlovskej nemocnice funguje už rok: „Pacienti sú spokojní nielen s nadštandardným vybavením, ale najmä s pokrokom, ktorý vďaka rehabilitáciám dosiahli,“ hovorí vedúca sestra oddelenia

21.1.2025

Moderné rehabilitačné oddelenie Nemocnice AGEL Handlová má za sebou prvý rok činnosti. Od svojho oficiálneho otvorenia v októbri 2023 eviduje už 300 ukončených hospitalizácií. Pacienti však oceňujú nielen nadštandardné podmienky, ktoré im oddelenie ponúka, ale aj prínos intenzívneho dvojfázového rehabilitačného programu, ktorý majú naplánovaný na šesť dní v týždni.

Handlovská nemocnica sa už vyše roka pýši jedným z najmodernejších rehabilitačných oddelení na Slovensku. Jeho zriadením nemocnica jednak prispela k zlepšovaniu priepustnosti akútnych lôžok väčších nemocníc a tým aj plynulejšiemu manažmentu hospitalizácií, z pohľadu pacienta zasa priniesla do regiónu rehabilitačné oddelenie, ktoré spĺňa požiadavky pacientov modernej doby. „Naše lôžkové oddelenie fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie má kapacitu 16 lôžok a hospitalizácia pacienta trvá štandardne 8 až 12 dní. Všetky izby na oddelení sú moderné, vybavené klimatizáciou, vlastným sociálnym zariadením, televíziou a elektricky polohovateľným lôžkom, vo všetkých je bezdrôtové internetové pripojenie,“ povedala o rehabilitačnom oddelení Nemocnice AGEL Handlová jeho vedúca sestra Renáta Galbová.

Hospitalizáciu na oddelení možno pacientovi naplánovať na základe odporúčania špecialistu - rehabilitačného lekára, ortopéda, úrazového chirurga či neurológa, prípadne praktického lekára pre dospelých. Bežné sú aj hospitalizácie formou dohodnutého prekladu z iného oddelenia či zdravotníckeho zariadenia po operácii bedrového kĺbu, kolenného kĺbu, chrbtice, poúrazových stavoch a náhlych cievnych mozgových príhodách, čo je však možné len u pacientov, ktorí nemajú nariadený pokojový režim a intenzívne dvojfázové cvičenie nie je kontraindikované. Pacient tiež nesmie mať horúčku, intravenózne podávané antibiotiká a jeho chronické ochorenia musia byť v stabilizovanom stave, bez potreby akútnej liečby. „Pacientovi na základe jeho diagnóz a ťažkostí zostavíme individuálny plán rehabilitácie. Tá prebieha dvojfázovo šesť dní v týždni, je teda intenzívna, čo samozrejme zvyšuje pravdepodobnosť, že pacient po prepustení z hospitalizácie pocíti zlepšenie kvality života, zvýšený rozsah pohybových schopností a väčšiu mieru samostatnosti. Za rok činnosti rehabilitačného oddelenia nám prešli rukami tri stovky pacientov a teší nás, že boli spokojní nielen s vybavením oddelenia, ktoré spĺňa preferencie pacientov v 21. storočí, ale aj s pokrokom, ktorý vďaka rehabilitáciám dosiahli,“ prezradila Galbová.

Rehabilitačná starostlivosť na oddelení pozostáva zo špeciálnych cvičení, ktoré prebiehajú na základe individuálnych potrieb pacienta buď na posteli, v telocvični, alebo na hydraulickom lôžku. Pacientom sú k dispozícii overbaly, fitlopty, theraband, posilňovacie gumy, stimulačné loptičky či činky. „V rámci cvičenia sa zameriavame na úpravu pohybových stereotypov, liečebnú výchovu k sebestačnosti a nácvik bežných denných činností. Na zvýšenie rozsahu pohyblivosti využívame motodlahu, motomed, samozrejmosťou je G-aparát, chodítko, nemecké i francúzske barle, rehabilitačné pomôcky, na zmiernenie opuchov a bolestí aplikujeme lokálnu kryoterapiu. K dispozícii máme tiež elektroterapiu formou magnetoterapie, kombinovanú terapiu - ultrazvuk + elektrické prúdy, prípadne samostatne ultrazvuk alebo prúdy. V uplynulom období sa nám podarilo rozšíriť vybavenie aj o bioptrónovú lampu a laseroterapiu,“ doplnila vedúca sestra.

Späť