Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

Pracoviská

Ambulancia cievnej chirurgie

Operácia varixov dolnných končatín laserom- ELVeS

Kŕčové žily sú ochorením starým ako ľudstvo samé. Vznikajú rozšírením a predlžovaním povrchových žíl na podklade degeneratívnych zmien žilovej steny a poruchou funkcie žilových chlopní.

Spravidla sa toto ochorenie nepovažuje za závažný zdravotný problém, pretože spočiatku nerobí ťažkosti, respektíve si na ťažkosti pacient zvyká, pretože sa ochorenie len veľmi pomaly zhoršuje a je považované len za kozmetický problém. Náhla zmena zdravotného stavu, napríklad zápal kŕčových žíl, opuch dolných končatín a krvácanie z kŕčovej žily, farebné zmeny na končatine a vred predkolenia, jednoznačne ukážu, že ide o ochorenie, ktoré by sme nemali podceňovať. Kŕčové žily patria k najčastejším ochoreniam žilového systému na dolných končatinách. Asi 40% žien a 25% mužov trpí týmto ochorením. 

Liečbu môžeme rozdeliť na konzervatívnu (režimové opatrenia, cievna gymnastika, elastická kompresia cez deň, užívanie venofarmák - liekov na kŕčové žily) a liečbu zameranú na odstránenie kŕčových žíl (skleroterapia a chirurgická liečba).

Liečba by sa mala realizovať vždy podľa potrieb pacienta a jeho nálezu na dolných končatinách.

My Vám ponúkame komplexné riešenie kŕčových žíl dolných končatín, vrátane moderných postupov diagnostiky ochorenia a následne aj liečby, podľa potrieb pacienta a následnej starostlivosti v našej cievnej ambulancii.

Ak máte ťažkosti, zavolajte na jedno z uvedených telefónnych čísiel alebo sa objednajte na vyšetrenie cestou našej cievnej ambulancie. Ponúkame Vám najmodernejšie operačné riešenie tohto ochorenia a to metódu ELVeS (Endo Laser Venous System) - vnútornú laserovú liečbu.

Po dôkladnom sonografickom vyšetrení určíme poruchu a príčinu kŕčových žíl vo Vašich dolných končatinách a navrhneme operačný postup.3

ELVeS je moderný spôsob operácie, ktorý výrazne skracuje práceneschopnosť pacienta, kde PN trvá od 0 do 7 dní je individuálna /my preferujeme čo najrýchlejší návrat do bežného života a preto PN ani nedoporučujeme /, má výrazný kozmetický efekt a nezanecháva jazvy na dolných končatinách. Elastická kompresia sa nosí v priemere 3 až 4 týždne po operácii, komplikácie sú eliminované na minimum. Pooperačný priebeh je menej bolestivý, rekonvalescencia je rýchlejšia a pri tejto metóde aj skorá mobilizácia pacienta, už v deň operácie /hodinu po operácii v celkovej anestéze a hneď po operácii v lokálnej anestéze / a napokon aj spokojnosť pacienta, ktorý mal možnosť v minulosti absolvovať klasickú operáciu kŕčových žíl dolných končatín.

Ako funguje ELVeS: Laserová energia dokáže vo vnútri žily vyvinúť až 100 stupňovú teplotu, ktorá spôsobí tzv. vaporizáciu (zmrštenie) žily a jej následné uzavretie a potom aj jej vstrebávanie. Krvné podliatiny, ktoré vzniknú pri operácii sú minimálne a rýchlo sa vstrebú, sú spôsobené len prepichom žily pri zavádzaní laserového vlákna. Potom, medzi 4. až 10. dňom, prebehne zápalová reakcia v poškodenom žilovom systéme ako hojivý proces a neskôr už len vstrebávanie nefunkčných uzavretých kŕčových žíl v dolných končatinách. Po 6 až 8 týždňoch sú varikozity väčšinou vstrebané, najneskôr však do 3 mesiacov /záleží na veľkosti jednotlivých varixov/. Možná je perzistencia farebných zmien na koži, ale aj tieto farebné zmeny postupne vymiznú. Návrat k plnej fyzickej aktivite je individuálny, ale najneskôr do 7-14 dní od operačného zákroku.

zpět na stránku ambulance