Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

046 / 5192 777

O nemocnici

Historicky prvá artroskopická operácia kolena v handlovskej nemocnici

14.10.2016

NEMOCNICA Handlová – 2. súkromná nemocnica, ktorá je členom skupiny AGEL, začiatkom októbra 2016 vykonala po prvý krát v histórii jej existencie artroskopickú operáciu kolena. Nadväzne po otvorení novej ortopedickej ambulancie, pod odborným vedením MUDr. Vladimíra Gamana, MPH, pristúpila nemocnica k vykonaniu tohoto prvého výkonu v ortopedickej jednodňovej zdravotnej starostlivosti. Zavedenie nového operačného výkonu má obrovský prínos pre pacientov, ktorí už nemusia kvôli operačnému zákroku cestovať do iného mesta, či okresu.

Artroskopia  je moderná vyšetrovacia a liečebná metóda, ktorá sa používa pri diagnostike a ošetrení mäkkých častí kĺbov kolena, pri ktorej je do kĺbu zavedený tenký optický prístroj – artroskop. Pomocou optického systému je kamerou prenášaný obraz operovaného kĺbu na monitor, na ktorom operatér sleduje priebeh celej operácie. „Artroskop má priemer 5 mm, takže incízia (rezná ranka), cez ktorú je artroskop zavedený do kĺbu, je minimálna. Druhou reznou rankou sú do kĺbu zavedené špeciálne operačné nástroje a prístroje, ktorými sa  šetrne ošetria vnútrokĺbne štruktúry. Po operácii je možná  skorá záťaž kolena,  a pooperačné  bolesti sú len mierne. Stehy sa odstraňujú zvyčajne na 7 až 10 pooperačný deň,“ objasňuje účel novej metódy odborný lekár MUDr. Vladimír Gaman, MPH s tým, že artroskopie vykonávajú najčastejšie použitím krátkodobej celkovej alebo spinálnej anestézie v rámci jednodňovej chirurgie.

Významnými výhodami pre pacientov sú malé operačné rany, krátke trvanie operačného výkonu, minimálne pooperačné bolesti, menšie poškodenie zdravých tkanív, minimálne množstvo komplikácii, rýchle hojenie a skorá rekonvalescencia a mobilizácia,“ vysvetľuje lekár.

Vedenie nemocnice má záujem naďalej podporovať a rozširovať služby svojim pacientom o činnosti, po ktorých je s ohľadom na demografický vývoj regiónu Handlovej a okolia dopyt. „Zámerom zriadenia ortopedickej ambulancie, ktorá sa nachádza v zrekonštruovanej budove polikliniky, bolo najmä zlepšenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre ortopedických pacientov v regióne Handlová. Výhodou pre pacientov je dostupnosť ďalších diagnostických vyšetrení a ošetrení,“ dodal riaditeľ nemocnice MUDr. Ján Belanský, MPH.

V prípade záujmu riešiť svoje zdravotné problémy sa pacienti môžu objednať na vyšetrenie v ortopedickej ambulancii – telefonicky na čísle: 046 /5192 730. 

Späť