Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

046 / 5192 777

O nemocnici

NADÁCIA AGEL pomáha Milade z Handlovej žiť plnohodnotne aj napriek skleróze multiplex

20.4.2022

Štyridsaťdeväťročnej Milade Piroškovej z Handlovej sa takmer pred dvadsiatimi rokmi zmenil život na nepoznanie. V roku 2003, iba po 10 mesiacoch od narodenia dcérky, jej určili diagnózu roztrúsená skleróza multiplex. Na odporúčanie lekárov vyskúšala rôzne druhy liečby, jedna pomohla viac, iná menej, žiadna sa však nezaobišla bez nepríjemných a výrazných vedľajších účinkov. V súčasnosti jej pomáha kyslíková terapia a rehabilitácie v Nemocnici AGEL Handlová. Práve v tejto nemocnici pracovala neuveriteľných 46 rokov aj mamička pani Milady, ktorá ako pôrodná asistentka priviedla na svet tisícky Handlovčanov. Pomocnú ruku jej podala aj NADÁCIA AGEL.

Ako prvé príznaky ochorenia pociťovala bolesť pravej nohy, točenie, sadanie na stoličku či toaletu bolo pre ňu nemožné. Po mesiaci ochorenie zasiahlo trojklaný nerv, nebola schopná ovládať mimiku, nevedela zatvoriť oči ani jesť. O mesiac neskôr prestala vidieť na ľavé oko a keď jej vtedy už ročná dcérka robila prvé kroky, nevidela ju. Po takmer roku lekárskeho pátrania a prosenia ju poslali do bojnickej nemocnice, kde odobraná vzorka definitívne potvrdila sklerózu.

Milada na odporúčanie lekárov vyskúšala rôzne druhy liečby, jedna pomohla viac, iná menej, žiadna sa však nezaobišla bez nepríjemných a výrazných vedľajších účinkov. „V súčasnosti mi výrazne pomáha kyslíková hyperbarická liečba v Prievidzi, kde sa kyslík pod tlakom dostáva do tela vo väčšom množstve. Oxygenoterapiou a rehabilitáciami mi pomohla aj handlovská nemocnica, s prístupom aj odbornosťou som bola veľmi spokojná. V Amerike sa dlhodobo pri potláčaní prejavov sklerózy používa neurostimulátor, ktorý sa vďaka lekárke z Prahy a jej sestre dostal aj ku mne a dal mi po 19 rokoch boja s touto zákernou chorobou novú nádej,“ hovorí Milada.

„Keď som prvý raz použila neurostimulátor, rozžiarili sa vo mne iskričky nádeje a nohy dostali impulz, ja cupitám... Nastávajú viditeľné zmeny, keď ľavé chodidlo ožíva a padnuté prsty už nie sú v kŕčoch a ja sa môžem postaviť na celú plochu. Emócie sú poriadne veľké, úsmev strieda plač. Prečo to jediné, čo mi pomáha, musím odovzdať? Na kúpu neurostimulátorov nemám. Jeden kus stojí 5163 eur, no ja potrebujem dva. Prenájom stojí 350 eur na mesiac,“ vysvetľuje Milada. „Impulzy pomáhajú, obnovujú, prebúdzajú činnosť. Nechcem, aby nervy viacej zaostávali, nechcem už padať ako hnilá hruška, nechcem, aby ma ľudia považovali za alkoholičku pre možné potácanie sa, chcem len, aby som sa cítila tak, ako keď mám nasadené neurostimulátory a dokážem chodiť,“ dodáva nešťastne. Pomôcť s týmto problémom sa rozhodla NADÁCIA AGEL. „Tento príbeh nás chytil za srdce, preto NADÁCIA AGEL pani Milade pomohla so zakúpením jedného neurostimulátora v hodnote viac než 4000 EUR. Veríme, že to jej kvalitu života mimoriadne zvýši a sme radi, že oslovili práve nás,“ hovorí riaditeľka NADÁCIE AGEL Mgr. Iveta Chreneková.

NADÁCIA AGEL pôsobí od roku 2017 aj na Slovensku. Od svojho pôsobenia pomohla 425 žiadateľom a finančná čiastka presiahla 300 000 EUR. Prostredníctvom charitatívnych projektov podporujú hendikepovaných, ľudí v ťažkých životných situáciách, zamestnancov zdravotníckych zariadení, deti či seniorov. NADÁCIA AGEL je mimovládna nezisková organizácia, ktorá pôsobí v Českej a Slovenskej republike už od roku 2011. Je súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe. Naším poslaním je pomáhať osobám s hendikepom a potrebným organizáciám v nadväznosti na zdravotnú a sociálnu sféru.

Späť