Liečba biodermálnymi niťami spája modernú medicínu s alternatívnou akupunktúrou, doplnkovú terapiu aplikujú pacientom aj v handlovskej nemocnici

2.8.2022

Liečba bolesti pohybového aparátu biodermálnymi niťami je spojením modernej medicíny a alternatívnej akupunktúry. Táto doplnková forma terapie je už dostupná aj pre pacientov Nemocnice AGEL Handlová.

„Terapia biodermálnymi niťami Bijou Thread môže byť nápomocná pri   bolestiach   krčnej, hrudnej a  driekovej   chrbtice, pri   bolestivých   stavoch   a  preťažení  pohybového aparátu,   bolestiach   kĺbov ramena, lakťa, kolena, bedra, poúrazových  stavoch, ale aj pri  liečbe  postherpetickej neuralgie  po  prekonaní  pásového  oparu,“ hovorí primárka Oddelenia fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie Nemocnice AGEL Handlová MUDr. Mariana Strúčková.

Biodermálne nite sú vyrobené z polydioxanu a po aplikácii do tkaniva sa vstrebú do 180 dní. Práve ich rozklad a vstrebávanie podporuje množstvo fyziologických procesov, ktoré vedú k liečebnému účinku. „Pri  jednom  ošetrení   picháme 10 biodermálnych vstrebateľných  nití  pomocou dermálnych  mikroihliel  čo  najbližšie  k  miestu   bolesti.  Po  zavedení   nite  sa  ihla  vytiahne  a  vlákno   zostane uložené  v mieste  vpichu,  kde   zostane  pôsobiť. Vzhľadom  na  čas  vstrebávania  účinok  pretrváva niekoľko   týždňov. V  mieste  aplikácie  sa   zlepšuje   dodávka  kyslíka,  lymfatický  obeh,  prichádza  k   relaxácii   svalov   a   zlepšeniu  výživy   šliach,   ústupu  bolesti,“ vysvetľuje lekárka.

Pred samotnou aplikáciou biodermálnych nití je vždy  nutná    konzultácia  a  vyšetrenie  lekárom,  ktorý   bude  nite  aplikovať. Biodermálne nite sú vyrobené z komplexného a plne vstrebateľného biomateriálu, ktorý sa zhoduje s tkanivom ľudského organizmu, preto nevyvolávajú žiadne nežiaduce reakcie na cudzorodý materiál. Podanie nie je vhodné pre tehotné ženy, pacientov s poruchami zrážania krvi, infekciou a otvorenou ranou v mieste podávania. Terapia nie je hradená zo zdravotného poistenia a podáva sa v rámci ambulancie fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie a tiež v algeziologickej ambulancii.