Handlovská nemocnica rozšírila možnosti terapie bolesti - plynové injekcie pomáhajú pri reumatických aj neurologických ochoreniach

4.11.2022

Handlovská nemocnica s cieľom neustáleho zlepšovania poskytovanej starostlivosti opäť rozšírila možnosti terapie bolesti pohybového aparátu. Pacientov oddelenia fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie po novom odborníci liečia aj plynovými injekciami.

„Aplikácia medicínskeho oxidu uhličitého do podkožia v oblasti tzv. reflexných zón a spúšťových bodov má za cieľ vytvoriť malú tlakovú bublinu. Tá spôsobí zmenu pH v danej oblasti, mierne zvýši lokálnu teplotu a pacienti môžu pozorovať začervenanie, pociťujú mierny tlak a teplo. Je to žiadaná reakcia, keďže tento proces má za následok zlepšenie prekrvenia, zmiernenie svalového spazmu a dostaví sa aj analgetický účinok,“ vysvetlila primárka oddelenia fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie Nemocnice AGEL Handlová MUDr. Mariana Strúčková.

Plynové injekcie sú skvelým pomocníkom zvlášť pri bolestiach chrbtice, kĺbov, reumatických a neurologických ochoreniach, ale aj pri liečbe poúrazových stavov. Nie sú však vhodné v prípade, ak pacient trpí poruchami zrážania krvi, zápalmi a otvorenými ranami v problematickej oblasti.

„Počas jedného sedenia aplikujeme 6 až 8 dávok oxidu uhličitého formou podkožnej injekcie, po aplikácii sa odporúča zostať 30 minút v pokoji. Terapiu zvyčajne opakujeme trikrát a z našej skúsenosti má veľmi dobré účinky, napomáha regenerácii tkanív, spomaľuje degeneratívne procesy a celkovo prispieva k lepšiemu zvládaniu rehabilitačnej záťaže,“ uzatvára odborníčka.